Ga verder naar de inhoud

De vzw en be­las­tin­gen

Aan welke belastingen kan je vzw allemaal onderhevig zijn?

Nog vragen?
Contacteer Anja Debruyn

Rechtspersonenbelasting

Vzw’s moeten jaarlijks een belastingsaangifte doen voor de rechtspersonenbelasting. Dit moet via het systeem van BIZTAX.

De meeste kleine vzw’s kunnen echter een blanco- of nul-aangifte doen, dus betalen in de praktijk eigenlijk geen belastingen.

Let op: de aangifte is verplicht (ook als je aangifte blanco is), en de belastingsdienst stuurt je hiervoor geen herinnering!

Toch vennootschapsbelasting?

Sinds 2019 is het toegelaten voor vzw’s om onbeperkt handelsactiviteiten of commerciële activiteiten uit te voeren.

Zijn die handelsactiviteiten van de vzw méér dan bijkomstig, dus neemt dit het grootste luik van je werking in, dan valt je vzw niet meer onder de voordelige rechtspersonenbelasting maar onder de vennootschapsbelasting. Ook mag je dan geen vrijwilligers meer inschakelen.

Btw

Vzw’s kunnen wel degelijk btw-plichtig zijn!

Als je vzw btw-plichtig is, moet ze een btw-boekhouding voeren, btw toevoegen aan facturen, maar kan ze btw van aankopen ook terugtrekken.

Btw-plicht, -vrijstellingen, -tarieven, gemengde btw-plicht, etc … is ingewikkelde materie. Er zijn veel regels, uitzonderingen, uitzonderingen op uitzonderingen en deals mogelijk. De financiële gevolgen van een foutieve interpretatie van de regels kunnen erg groot zijn! 

We raden je aan om je grondig en uitgebreid te informeren bij je boekhouder en de btw-administratie.

Je kan je goed voorbereiden door je in te lezen bij het Cultuurloket.

Fiscale fiches

Voor je medewerkers in dienst, je verenigingswerkers en freelancers moeten jij of je boekhouder jaarlijks een fiscale fiche opmaken en doorgeven via BIZTAX.

Voor je medewerkers in dienst is de deadline eind juni, je sociaal secretariaat zorgt hiervoor. De fiscale fiches van je freelancers die via een SBK werken, worden opgemaakt en doorgestuurd door het SBK.

De fiscale fiche 281.27 voor je Verenigingswerkers moet je mogelijks zelf opmaken! 
Deze deadline ligt op 1 maart! Meer hierover bij ‘Artikel 17 - administratie voor organisaties’.

Patrimoniumtaks

Vzw’s moeten jaarlijks een patrimoniumtaks betalen. Dit is een vermogensbelasting of anders gezegd, een belasting op de bezittingen van de vereniging. 

Onder de bezittingen of het vermogen van de vereniging wordt verstaan: 

  • alle onroerende goederen zoals bv. een aangekocht gebouw of studio en/of de inrichting van een aangekocht of gehuurd pand; 
  • de roerende goederen zoals bv. een wagen van de organisatie, muziekinstallatie, kostuums, decoratie, bureaumateriaal, etc;
  • schuldvordering zoals een openstaande factuur of beloofde subsidies, dus gelden die nog aan de vzw moeten betaald worden.


Is het vermogen van je vzw kleiner dan 50.000 euro, dan moet de vzw geen patrimoniumtaks betalen en ook geen aangifte (meer) doen! 

Is het vermogen van je vzw groter dan 50.000 euro? Dan zal je een patrimoniumtaks moeten berekenen en uiterlijk 31 maart betalen. 

Wacht niet tot je bericht krijgt van het registratiekantoor, maar neem zelf tijdig initiatief!

Cultuurloket heeft een uitgebreide en heldere uitleg over de berekening en aangifte van de patrimoniumtaks.

Bij aankopen en erfenissen

Net als een natuurlijk persoon betaalt een vzw registratierechten, bijvoorbeeld op notariële akten bij een schenking, aankoop van een gebouw, …

Ook zal een vzw successierechten moeten betalen als ze een erfenis ontvangt.

Meer weten

Heeft je vzw een externe boekhouder? Dan kan die je zeker informeren over belastingen, fiscale verplichtingen en aangiftes. Je doet er goed aan dit bij je kantoor of boekhouder te controleren.

Je kan er uiteraard ook zelf voor instaan. Vraag gerust hulp bij Cultuurloket of VSDC.

Contacteer email hidden; JavaScript is required.


*Disclaimer: Deze webpagina biedt praktische richtlijnen en is niet bedoeld als vervanging voor juridisch advies. Raadpleeg altijd een professional voor specifieke vragen.*